Опис
Дан Африке обележава се 25. маја, у знак сећања на дан када су шефови 32 независне државе Афричког континента у Адис Абеби потписали повељу којом је створена прва организација независних афричких држава – Организација афричког јединства, која је прерасла у организацију под називом Афричка унија. Примарни циљ Афричке уније је постизање јединства и солидарности афричких земаља и њихових грађана, у складу са визијом Уније о јединственој, просперитетној и Африци као континенту мира, којим управљају његови житељи.
Пригодна поштанска марка има панафрички мотив – скулптуру од дрвета Maпа Африке, дело Николе Коље Милуновића, начињену од различитих врста дрвета из Африке, насталу поводом отварања Музеја афричке уметности у Београду. Скулптура је специфична јер у рељефу не приказује географску, већ политичку мапу континента након деколонизације.
Кроз осам вињета овог издања, посебна почаст одата је земљама чији доприноси афричком јединству и панафричким инцијативама имају одјека и у Србији – Нигерију представља Глава Олокуна, скулптура од легуре бронзе; Анголу дрвена Скулптура жене, Алжир је представљен жичаним инструментом Имзад, Коњско седло представља уметничке занате Марока, а Кхајамија тканина представља Египат. Ови предмети део су богате колекције Музеја афричке уметности у Београду. Фигуре народа Масаи карактеристичне су за Кенију; Торба од камиље коже представља уметничке занате Туниса, а Етиопију представља Молитвеник на пергаменту, Етиопске оријентално-православне цркве. Ови драгоцени предмети, такође приказани на вињетама, чувају се у Музеју књиге и путовања Удружења Адлигат. Сви мотиви и колорит вињета илуструју културолошко богатство и раскош народа Афричког континента.
На ФДЦ коверту приказано је сидро типа адмирал са насуканог брода негријера, и рибарски чамац из села Манкодзе у Гани, експонати Музеја афричке уметности, такође приказаног на коверту, првог и јединог у региону посвећеног искључиво културама и уметности афричког континента који као такав представља важну културну спону Србије са Африком. У позадини је слика на кори дрвета Птице на дрвету, уметност свахили обале, тинагатинга сликарство Танзаније из Музеја књиге и путовања Удружења Адлигат који баштини изузетно значајне колекције бројних афричких земаља, чинећи тако значајну тачку сарадње културних институција Србије и афричких земаља.
Стручна сарадња: Музеј афричке уметности, Београд; Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат, Београд.
Графичка обрада издања: Надежда Скочајић, академски графичар.