Опис
Даглас Енгелбарт (Douglas Carl Engelbart, 30. јануар 1925 – 2. јул 2013), инжењер и изумитељ, био је једна од кључних фигура у историји развоја рачунарске технологије. Студирао је електро-технику на Универзитету Орегон а докторирао на Универзитету Беркли у Калифорнији, 1955. године.
Енгелбарт је сматрао да рачунари не треба да служе само аутоматизацији послова, већ да пре свега треба да помогну људима да лакше решавају комплексне проблеме. Његова визија да свет учини бољим местом за живот почивала је на концепту колективне интелигенције и унапређењу људских способности кроз компјутерску технологију. Бавећи се истраживачким радом на подручју компјутерских наука и развојем технологија и концепата интеракције између човека и рачунара на Истраживачком институту Универзитета Станфорд у Калифорнији, са сарадницима је развио кориснички „Он-лајн” систем (NLS), а учествовао је и у развоју компјутерске мреже „АРПАНЕТ”, државне мреже за повезивање научних истраживача, која је била основа за настанак Интернета.
У историји рачунарства ће остати упамћен по својој демонстрацији 9. децембра 1968. године, касније названој „Мајком свих демонстрација” на којој су, осим прототипа компјутерског миша, по први пут у историји рачунарства приказани и интерактивни интерфејс са структуралним линковима, рад у више текстуалних панела на истом екрану (претеча „прозора”), као и видео позиви и онлајн комуникација у реалном времену – данас основни елементи свакодневне употребе рачунара.
За свој визионарски рад и идеје које су трасирале пут ка дигиталном добу, Даглас Енгелбарт, пионир рачунарства и проналазач, награђен је Националном медаљом за технологију коју му је доделио председник САД. У Америчку академију уметности и наука примљен је 1994. године.
Стручна сарадња: Саша Шепец, Музеј науке и технике Београд
Уметничка реализација издања: Марија Влаховић, академски графичар