170 година стручног образовања у Србији

48,00 RSD

Пригодна поштанска марка

Година издања: 2024

На залихама


Шифра производа: 801910 Категорије: , , ,

Опис

Декретом кнеза Александра Карађорђевића марта 1854. године основана је прва стручна школа у Србији – Прва занатлијска школа, ради планске и систематске припреме кадрова неопходних новој војној фабрици (Тополивници). Предлог о оснивању школе интернатског типа, по моделу занатских школа у Француској, Шарл Лубри је упутио кнезу крајем 1853. Школа је, са запаженим успехом, учествовала на сајмовима науке и технике у Паризу 1889. и Лондону 1898. године. Уредбом из 1867. школа добија назив Војно-занатлијска школа. Школа је обновила рад 1888. године залагањем управника Завода, Павла Шафарика, и добија статус средње школе. Војно-занатлијска школа је израсла у водећу стручну школу на простору Балкана у времену пре Првог светског рата. Пред Други светски рат у програму школе су заступљени само занати неопходни за војну индустрију. Нови план наставе донесен 1940. године није се могао применити услед избијања рата.

Војно-индустријска школа у Крагујевцу основана је септембра 1946. године од стране Министарства народне одбране при Заводима „Црвена застава”. Од школске 1994/1995. године отварају се нови смерови саобраћајне струке, а школа 1996. године добија име Техничка школа за машинство и саобраћај. Од 2009. године школа носи назив Политехничка школа и ученицима пружа општа и стручна, теоријска и практична знања која им омогућавају да се брзо и лако укључе у свет рада, али и да успешно наставе даље школовање.

Средња стручна школа основана је Одлуком о оснивању Средње стручне школе у Крагујевцу и укидањем Политехничке школе и Друге техничке школе у Крагујевцу. Од 1. септембра 2018. године Политехничка школа и Друга техничка школа, чији су настанак и развој уско повезани, поново постају једна институција, под називом Средња стручна школа. Спајањем ове две школе понуда је додатно обогаћена, поред машинства, саобраћаја, електротехнике, добијени су и шумарство, обрада дрвета и култура, уметност и јавно информисање.

Школа данас носи назив „Средња школа Кнез Александар Карађорђевић”.

За мотиве на марки коришћени су: портрет кнеза Александра Карађорђевића, рад ученице Ивоне Богдановић; цртеж зграде школе, рад ученика Марка Милановића.

Стручна сарадња: Синиша Којић, директор Средње школе Кнез Александар Карађорђевић.

Графичка реализација: Надежда Скочајић, академски графичар.

Додатне информације

Година издања

Тема

,

Повезани производи …