Опис
Свој научни пут Никола Тесла започео је много пре одласка у Америку. Немиран дух и жеља за образовањем водили су младог Николу кроз европске академске центре у Грацу, Прагу, Будимпешти и Паризу, где је стицао образовање на студијама електротехнике али и искуство на пословима унапређивања електронске опреме.
Две године студија на Политехничкој академији у Грацу, који је тада био стециште научне мисли и уметничког деловања људи из свих држава југоисточне Европе, потом студије и истраживачки рад на Техничком универзитету у Прагу, препоручиле су младог инжењера Николу Теслу за посао главног техничара Америчке телефонске компаније, прво у Будимпешти, а онда и у Паризу. Његов боравак у Будимпешти резултовао је изумевањем појачивача телефонског звука. Као инжењер Едисонове компаније у Паризу, у Стразбуру је инсталирао Едисонову централу која користи принцип обртног магнетног поља наизменичних струја.
У јуну 1844. године Тесла се укрцао на пароброд „City of Richmond” који је пловио за Њујорк. Образовање и искуство које је понео из Европе препоручили су га за посао инжењера у Едисоновој компанији „Едисонове машине” где је требало да ради на репројектовању генератора једносмерне струје. Прогресивне научне идеје и урођена инжењерска радозналост довеле су до тога да Тесла, 1866. године, оснује своју компанију „Тесла електрично осветљење и производња”, отварајући тако генију из Смиљана пут да својим научним деловањем и проналазачким радом човечанству утре пут ка 21. веку.
Никола Тесла, Србин пореклом, Европљанин образовањем, свој пуни потенцијал и инжењерски геније остварио је као становник САД, а велико научно дело завештао је читавом човечанству, показујући тако сопственим делом да научна мисао и прогрес не познају и не признају границе.
Стручна сарадња: Универзитетска библиотека „Светозар Марковић”, Београд
Уметничка реализација издања: мр Бобан Савић, академски сликар