Опис
Дуга традиција дипломатских и пријатељских односа Србије и Египта и њихових двају народа, која датира од 1908. године, заснива се на чврстим економским и политичким везама, традицији добрих односа и идентичним циљевима и погледима кроз дугу историју сарадње током које су два народа делила важне историјске тренутке.
Краљевина Србија отворила је у Каиру конзулат још 1908. године, а стицањем независности Египта 1922. године, конзулат је подигнут на ниво генералног конзулата, да би 1926. добио статус посланства. Први отправник послова, тада Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, у Египту био је Јован Дучић. До завршетка Другог светског рата и непосредно након њега, односи двеју држава су имали повремених осцилација, али су након успостављања Арапске Републике Египат, 1952. године, односи двеју земаља кренули узлазном путањом. Тадашњи шефови држава, Јосип Броз Тито и Гамал Абдел Насер успостављају чврсто пријатељство двеју земаља и изузетне личне односе делећи, као оснивачи Покрета несврстаних заједно са председником Индије Џавахарлалом Нехруом, заједничку визију света у којем је Покрет несврстаних био противтежа блоковској подели света, колонијализму и трци у наоружавању.
Односи двеју земаља у 21. веку доживели су нови замах, а традиционалне пријатељске везе два народа и добра економска сарадња двеју држава, нарочито у областима туризма, пољопривреде и привреде, али и информационих и комуникационих технологија, добили су нови импулс недавном историјском посетом египатског председника Абдела Фатаха ал Сисија Београду.
Мотив на марки: Зиндан капија на Калемегдану и Кефренова пирамида у Гизи. Мотив на коверти: Смедеревска тврђава у Смедереву и Кајтбејева тврђава у Александрији.
Стручна сарадња: Амбасада Египта у Београду, Србија Уметничка реализација издања: Мирослав Николић Графичка реализација издања: Марија Влаховић, академски графичар